Candidate Filings

Caldwell City Mayor

Jorge D. Arancivia
Nicole Hyland
John McGee
Chris Trakel
Jarom Wagoner

Caldwell City Council Seat 1

Brad Doty
Joe Martinez
Mike Pollard
Brett Slaughter

Caldwell City Council Seat 2

Dennis Callsen
Shawn Harman
Florina Ruvio
Chuck Stadick

Caldwell City Council Seat 3

John Carter
Robert M. (Rob) Hopper
Diana Register
Zachary Strong

Greenleaf Mayor

Brad Holton

Greenleaf City Council Seat 3

Rachel Brobeck
Kurt Kopadt

Greenleaf City Council Seat 4

Daniel F (Dan) Hyer
Brandon Shores

Melba City Mayor

Cory Dickard

Melba City Council 4 Year Term

Hal W. Forsgren
Chris Hindurliter

Middleton City Council 4 Year Term

Jeff Garner
Rob Kiser
David Murray

Nampa City Mayor

Debbie Kling
Jerrold P. Smith

Nampa City Council Seat 1

Rebecca L. Fisk
Victor Rodriquez

Nampa City Council Seat 3

Jeff Cornilles
Natalie Jangula

Nampa City Council Seat 5

Randy Haverfield
Rosie Soto Mustic

Notus City Mayor

David Porterfield
Randall Taylor

Notus City Council 2 Year Term

Devin Thomas Krasowski

Notus City Council 4 Year Term

Steven Ahlborn
Bonnie M Emly

Parma City Council 4 Year Term

Von Bowman
Scott R. Hoskins
Michael Y Richard

Star City Council Seat 3

Ashley Freeman
Kevan Wheelock

Star City Council Seat 4

David P. Hershey

Wilder City Council 4 Year Term

Darrell Jackson
Tiffany Murray

Caldwell Fire Commissioner Sub-District 2

Curt E. Krantz

Homedale Fire Commissioner 4 Year Term

Ric Uria

Middleton Fire Commissioner Sub-District 1

Jackie D. Potter

Middleton Fire Commissioner Sub-District 2

Timothy P. O’Meara

Nampa Fire Commissioner Sub-District 1

Cleo R. Miller

Nampa Fire Commissioner Sub-District 2

Paul Jones
Kenneth W. Wroten

Nampa Fire Commissioner Sub-District 4

Frank H. Wolfkiel

Nampa Fire Commissioner Sub-District 5

Daniel Ryan

Kuna Fire Commissioner Sub-District 2

Randall A. Feaster

Kuna Fire Commissioner Sub-District 3

Billy Edwards

Kuna Fire Commissioner Sub-District 4

Brandon Carver

Parma Fire Commissioner Sub-District 1

Michael “Nick” Kingery

Parma Fire Commissioner Sub-District 3

Lorraine M. Elfering

Star Fire Commissioner Sub-District 3

Steve Martin

Upper Deerflat Fire Commissioner Sub-District 2

Norman Shroll

Upper Deerflat Fire Commissioner Sub-District 3

Brian Rhom

Wilder Fire Commissioner Sub-District 2

Brandon Badiola – Write In Candidate

Wilder Fire Commissioner Sub-District 3

Mike Gooding

Caldwell School Board Trustee Zone 1

Brittany Gish
Trish Robertson

Caldwell School Board Trustee Zone 5

Marisela Pesina

Homedale School Board Trustee Zone 3

Dwayne Fisher

Kuna School Board Trustee Zone 4

Mike Ambler
Kim Nixon

Marsing School Board Trustee Zone 1

Jason Sevy

Marsing School Board Trustee Zone 3

Luke Ankeny

Marsing School Board Trustee Zone 5

O.J. Barber

Melba School Board Trustee Zone 1

Jason Knopp

Melba School Board Trustee Zone 5

Kyle Moos

Middleton School Board Trustee Zone 1

Jay Clark
Aleisha McConkie

Middleton School Board Trustee Zone 2

Kirk Adams
Cynthia Powell

Middleton School Board Trustee Zone 4

Pamela Wagoner

Nampa School Board Trustee Zone 3

Tracey Pearson
Chandra Reyna

Nampa School Board Trustee Zone 4

Sarah Riley
Brook D. Taylor

Nampa School Board Trustee Zone 5

Jeff Kirkman
Patrick Tanner

Notus School Board Trustee Zone 1

John V. Baldazo

Notus School Board Trustee Zone 5

Nikki R. Sorrell

Parma School Board Trustee Zone 1

Dennis Atkinson

Parma School Board Trustee Zone 2

Paige Goodson
Stuart Beswick – Write In Candidate

Parma School Board Trustee Zone 5

Onesimo Eguia

Vallivue School Board Trustee Zone 1

Clay Christensen
Jeff Forsberg
Jackie Groves

Vallivue School Board Trustee Zone 2

Jennifer Cox

West Ada School Board Trustee Zone 1

Lori Ann Frasure
Brent Hart

Wilder School Board Trustee Zone 1

Jeb Bechtel

Wilder School Board Trustee Zone 2

David Merrick – Write In Candidate

Wilder School Board Trustee Zone 5

Brittney Josoff

Middleton Recreation Director Sub-District 2

Bo Mackey
Shawn Maybon

Middleton Recreation Director Sub-District 3

Mike Okamura

Middleton Recreation Director Sub-District 4

Deborah Sandborgh

Greenleaf Cemetery Commissioner Sub-District 2

Rodney E Comfort – Write In Candidate

Kuna Cemetery Commissioner Sub-District 3

Jayne S. Davis

Melba Cemetery Commissioner Sub-District 3

Kelly V Leavitt

Parma Cemetery Commissioner Sub-District 3

Tom Sells

Pleasant Ridge Cemetery Commissioner Sub-District 3

Connie J. Hill

Roswell Cemetery Sub District 1

Robert Robins

Roswell Cemetery Sub-District 2

Gregg Story


 

Eng | Esp